1398/2/24 سه‌شنبه
نشست کمیته اجرایی بسیج ملی کنترل فشار خون در معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تشکیل شد
ساز و کار های لازم نسبت به سنجش رایگان فشارخون افراد بالای 30 سال در استان البرز سنجیده شد
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی البرز - ظهر امروز نشست کمیته اجرایی درون بخشی بسیج ملی کنترل فشار خون با حضور اعضا در محل معاونت بهداشتی دانشگاه برگزار شد.
این نشست که با هدف همکاری های درون بخشی و تعاملات بیشتر در جهت اجرای هر چه بهتر بسیج ملی کنترل فشار خون تشکیل شد موارد مربوط به  تجهیزات ،امکانات ،منابع انسانی و مالی این طرح در استان مورد بررسی قرار گرفت و ضمن ارائه راه کار های لازم فعالیت های مورد انتظار هر یک از بخش های اجرایی عنوان شد.  
دکتر افسون تیزویر ،معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه با بیان این که  بسیج ملی کنترل فشار خون در البرز همزمان با سراسر کشور  از 27 اردیبهشت لغایت 15 تیر ماه اغاز می شود تصریح کرد: این طرح  در دو مرحله که مرحله ی اول آن آموزش و اطلاع رسانی و مرحله دوم غربالگری می باشد اجرا می شود 
وی افزود: سنجش رایگان فشار خون در مرحله ی دوم طرح از تاریخ 18 خرداد لغایت 15 تیر ماه در مراکز بهداشتی درمانی و اماکن پرتردد استان در قالب برپایی ایستگاه های سلامت اجرا می شود 
دکتر تیزویر با اشاره به اینکه کلیه اطلاعات بلافاصله پس از غربالگری در سامانه  وزارت بهداشت توسط غربالگران و با کد ملی افراد ثبت می شود خاطر نشان کرد :سنجش رایگان فشارخون به صورت الکترونیکی به سه روش انجام میشود. 
وی ادامه داد: افراد بالای 30 سال سن می توانند با  مراجعه حضوری به مراکز بهداشتی و درمانی،مراجعه به پایگاه های سیار ایجاد شده در سطح استان و یا به روش غیر حضوری از طریق خود اظهاری در وب سایت به جهت شناسایی زود هنگام این بیماری در این طرح شرکت کنند.  
معاون فنی معاونت بهداشت با اشاره به اینکه در روش غیر حضوری آموزش های لازم جهت سنجش و ارائه درست اندازه گیری فشار خون لحاظ شده است تصریح کرد:افراد بالای 30 سال سن می توانند با مطالعه ی دقیق مطالب آموزشی در این سامانه با کد ملی میزان فشار خون خود را وارد و نتیجه آن ازطریق وب سایت و یا سامانه پیامکی به فرد  اطلاع داده می شود.
وی با تاکید به اینکه سامانه کنترل فسار خون به صورت غیر حضوری  متعاقبا از طریق وزارت بهداشت اعلام خواهد شد 
همچنین در ادامه دکتر براتی ،مدیر بیماری های غیر واگیر و واگیر دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت :انتظار می رود با اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون نزدیک به دو میلیون نفر مبتلا به فشار خون در کشور شناسایی شود. 
وی افزود:شیوع دریافت درمان موثر با فشار خون بالا در استان البرز در بین خانم ها و آقایان 31 درصد می باشد که کمی از میانگین کشوری بالاتر است. 
دکتر براتی عنوان کرد :پس از انجام پیماش ملی در سال 2016 ،مشخص شد یک سوم جمعیت بزرگسال در کشور از بیماری فشار خون رنج می برند.

وی با اشاره به اینکه بالغ بر 15 میلیون نفر از فشار خون رنج میبرند که فقط 60 درصداز بیماری خود اطلاع دارند تصریح کرد :37 درصد از افراد مبتلا به فشار خون بالا درمان موثر دریافت کرده اند
وی در پایان هدف کلی این طرح را افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پر فشاری خون در کشور دانست و عنوان کرد : افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر و پیامد ها و اهمیت تشخیص زود هنگام و کنترل فشار خون از دیگر اهداف این طرح می باشد. 
گفتنی است طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و غربالگری افراد بالای 30 سال سن از تاریخ 27 اردیبهشت ماه همزمان با روز جهانی فشار خون لغایت 15 تیرماه در دو مرحله آموزش و اطلاع رسانی و غربالگری انجام میشود.
عكس هاي مرتبط :

آرشیو
نسخه قابل چاپ
لینک های مفید
اعلانات