1397/12/17 جمعه
وزير بهداشت در یکصد و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور:
آموزش، ركن اصلي تمام تحولات اجتماعي است/اجازه واردات به داروهایی که مشابه داخلی دارند، نمی دهیم

وزير بهداشت گفت: در نظام ارائه خدمت قائل به انفكاك نيستم، بلكه نگاه ادغام يافته نگاهي موفق در نظام ارائه خدمت تلقي مي شود.

به گزارش وبدا، دكتر سعيد نمكي در یکصد و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور، اظهار كرد: برگزاري اين جلسه اهميت و ضرورت بسياري دارد، چراكه مي توان درجمع روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي سراسر كشور، برنامه هاي سال آينده را هماهنگ و مرور كنيم.

وزير بهداشت افزود: از تمامي عزيزاني كه در طول سال هاي بعداز انقلاب در مسند وزارت، معاونت ها و بدنه كارشناسي اين وزارتخانه زحمت كشيدند، ياد كرده و اقدامات ارزشمند آنها را ارج مي نهم. 

دكتر نمكي تصريح كرد: گردهمايي روساي دانشگاه هاي علوم پزشكي كشور و شنيدن نقطه نظرات آنها براي اتخاذ تصميمات مهم ضرورت دارد، چراكه در شيوه مديريت خود، موافق نظام ارباب رعيتي نيستم و روساي دانشگاه ها، معاونين و مديران بايد به وزير بگويند كه در اقصي نقاط كشور چه اتفاقي رخ داده است و وزير نيز در اتخاذ تصميمات خود به اين نقطه نظرات و توصيه ها توجه كند. گاهي يك رييس دانشگاه يا يك معاون و حتي بهورز در شهر و روستاي محل خدمت با موارد و نكاتي مواجه مي شود كه ممكن است وزير آنها را نديده يا متوجه نشود. 

وزير بهداشت عنوان كرد: زماني كه در سازمان برنامه و بودجه بودم، به عنوان فردي كه ٩٥ درصد بودجه كشور را اداره مي كرد، ديدگاه هايي را ملاحظه كردم كه در دنياي برنامه ريزي ممكن است در مقام اجرا به آن نپردازند و مغفول بماند. در سازمان برنامه و بودجه يك اتاق رصد منابع كشور داريم و در آن كم بها بودن هزينه ها در نظام ارائه خدمت و اينكه چه روندي را طي مي كند، لحظه به لحظه رصد مي شود،  براي وزارت بهداشت نيز چنين رصدهايي وجود داشته است. 

دكتر نمكي بيان كرد: گاهي برخي اظهارنظرها گرچه كارشناسي است، اما آميخته به نوعي بي انصافي و بي احترامي به آنچه ديگران انجام مي دهند، است. جزو مديراني هستم كه همواره براي افرادي كه قبل از بنده كار كرده اند، نيمه پر ليوان را بيشتر از نيمه خالي ديده ام، به همين دليل در اظهارنظرهاي كارشناسي نيز نگاهم به سوي قدرشناسي از اقدامات مثبتي است كه انجام شده است. اما با اتخاذ تصميمات مناسب تر بايد سعي كنيم ادامه راه را به شيوه مناسب تري بپيماييم تا به بن بست برنخوريم. 

وزير بهداشت خاطرنشان كرد: در نظام ارائه خدمت قائل به انفكاك نيستم، بلكه نگاه ادغام يافته نگاهي موفق در نظام ارائه خدمت تلقي مي شود. همانطور كه در مورد جايگاه معاونت اجتماعي با رويكرد بنده آشنا شديد، معتقد هستم نگاه جامعه محور در قالب يك معاونت قابل اجرا نيست. بلكه جامعه نگري بايد در تمامي اركان نظام سلامت ادغام پيدا كند. 

وزير بهداشت درخصوص فعاليت هاي حوزه آموزش پزشكي اظهار كرد: آموزش ركن اصلي تمام تحولات اجتماعي است، طبق يكي از زيباترين تعاريف، توسعه به معني اين است كه نيروي انساني به سرمايه انساني تبديل شود كه آموزش عمده ترين شيوه تبديل نيروي انساني به سرمايه انساني است. به گفته تئودور شولتز، كشورهاي درحال توسعه تصور اشتباهي دارند مبني براينكه فكر مي كنند امر آموزش امري هزينه بر است، بلكه آموزش سرمايه گذاري است و اين سرمايه گذاري بزرگترين زيرساخت است. 

دكتر نمكي ادامه داد: آموزش پزشكي در كشور تحولات عظيمي را طي كرده است و  امروز شاهد يكي از زيباترين شيوه هاي رشد نيروهاي انساني و ايجاد سرمايه انساني در علوم پزشكي هستيم.

وزير بهداشت گفت: دستاوردهاي ما در عرصه نيروي انساني پزشكي يكي از مهمترين و قويترین دستاوردهاي بعداز انقلاب اسلامي است. 

دكتر نمكي خطاب به روساي دانشگاهها، گفت: شما بايد كمك كنيد تا مدلي داشته باشيم كه بدانيم چه كسي را با چه سطحي از مهارت با چه هزينه اي و توسط چه كسي و كجا و براي كدام جايگاه از نظام ارائه خدمت بايد تربيت كنيم.
 

وزير بهداشت بيان كرد: اگر بنا باشد با منابع دولتي نيروي انساني تربيت شود، تربيت نيروهاي انساني بايد مبتني بر نيازهاي نظام ارائه خدمت بوده و مشكلي از مشكلات مردم باز كند. لذا بايد واكاوي شده و اولويت هاي تربيت نيروي انساني تعيين شود. براي مثال گاهي تربيت نيروي انساني گران تو از ميزاني است كه بايد باشد، يا اينكه دوره ها بسيار طولاني بوده و گاه متدهاي پيچيده اي در آموزش مورداستفاده قرار مي گيرد. 

دكتر نمكي با بيان اينكه با توجه به اهميت نقش مؤلفه هاي اجتماعي موثر بر سلامت، نيروهاي انساني جامعه محور تربيت نمي شوند، تصريح كرد: در آموزش پزشكي، بين بالين و علوم پايه فاصله وجود دارد و هنوز اين فاصله ها نشكسته و دانشجويان در اين مقوله مشكل دارند. روساي دانشگاه ها بايد به موضوع ورود كنند و اين فاصله ها را ازبين ببرند.

وزير بهداشت درخصوص اقداماتي كه در حوزه پژوهش انجام شده است، گفت: در حوزه پژوهش دستاوردهاي خوبي داشته ايم و دكتر ملك زاده نيز در اين زمينه در قالب مطالعات منطقه اي به نتايج خوبي دست يافته اند، اما انتظار داريم كه با توجه به تعداد قابل قبول مراكز تحقيقاتي در كشور، اين مراكز از نگاه جزيره اي دور شوند. 

تحقيقات بايد به نظام ارائه خدمت راهكار ارائه دهد

دكتر نمكي با بيان اينكه قيمت تمام شده نظام سلامت در زمينه تحقيقات بالا است، افزود: در حوزه تحقيقات و پژوهش، هنوز هم اولويت ها مشخص نيست، تحقيقات بايد به نظام ارائه خدمت راهكار دهد. 

وزير بهداشت گفت: مقاله به عنوان يك عامل مهم در رنكينگ بين المللي تاثيرگذار است، اما به تنهايي عامل موفقيت ما نيست، بايد پروداكتي بالاتر از مقاله داشته باشيم. بسياري از تحقيقات ما هنوز بر مبناي اولويت هاي كشور نيست. 

دكتر نمكي با بيان اينكه مراكز تحقيقاتي نبايد از هم بيگانه باشند، افزود: اين مراكز بايد بهم متصل شوند و اطلاعات را رد و بدل كنند.
 

وزیر بهداشت گفت: وزارت بهداشت از بیمه تامین اجتماعی حدود ٧ هزار میلیارد تومان مطالبه دارد که با پیگیری ها، بخشی از آن را تا قبل از پایان سال و بخش دیگر را در بهار سال آینده دریافت می کنیم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در یکصد و هشتمین اجلاس روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور که در سالن همایش های بین المللی رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد، با اشاره به این که ساماندهی حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در وزارت بهداشت ضرورت داشت، گفت:  اولین کاری که در وزارت بهداشت کردم در همین حوزه بود. در حوزه تجهیزات پزشکی، دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی مظلوم واقع شدند و تجهیزاتی که به آنها نیاز نداشتند را از طریق خرید متمرکز به آنها می دادیم.

وی تصریح کرد: درست است که اگر خرید متمرکز داشته باشیم، قدرت چانه زنی بالا می رود اما تجهیزات و وسایلی که نیازی نیست نباید خریداری و در دانشگاه ها انبار شود.

وزیر بهداشت در ادمه افزود: تمایل داریم که روسای دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی با مسئولان استان از جمله استانداران و نمایندگان مجلس تعامل داشته باشند اما رییس دانشگاه را زیرسقف کسی نخواهم برد.

دکتر نمکی تاکید کرد: نباید دانشگاه ها سیاسی شوند و اجازه نخواهیم داد واگن وزارت بهداشت و دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی به سیاست بسته شود. وزیر و رییس دانشگاه ها برای تمام آحاد ملت فارغ از هر نوع نژاد، قومیت، دین و فرقه و حتی برای زندانیان محکوم به اعدام باید کار کنند. 

وزیر بهداشت خطاب به روسای دانشگاهها گفت: شما حق ندارید به جناحی سرویس ویژه بدهید و یا به منطقه ای که نماینده آن از یک حزب و یاجناح خاص است، امکانات ندهید. اگر مسئول و یا نماینده ای با هر نگاه سیاسی، امکاناتی را مطالبه کرد که مطابق با قانون و حق مردم است، حتما اجازه آن را بدهید. بنابراین باید با گفتمان، رفاقت و صمیمیت کارها را پیش ببرید.

وی با بیان اینکه سال آینده از نظر تحریم های ظالمانه، سال دشواری برای کشور خواهد بود، گفت: باید مصرف داروهای غیر ضروری را کاهش داده و به نسخه نویسی الکترونیکی اهمیت دهیم. از سوی دیگر اگر دارو یا محصولی در حوزه سلامت، تولید داخل داشته باشد اجازه واردات محصول خارجی به کشور را نخواهیم داد چون در این صورت شاهد نابودی صنایع داخلی هستیم. باید به کارخانه ها، تولید کننده ها و صنعت گران داخلی کمک کنیم و آنها را در پیچ و خم اداری، گرفتار نکنیم.

وزیر بهداشت بر ورود بیشتر دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی در حوزه مواد غذایی تاکید کرد و افزود: پایش و نظارت بر فرآورده های غذایی در سطح استانها باید تقویت شود و دانشگاه های علوم پزشکی به حوزه هایی مانند سم پاشی، سلامت مواد غذایی و آلودگی هوا ورود بیشتری کنند. 

دکتر نمکی از بیانیه گام دوم انقلاب به عنوان یکی از محکم ترین، زیباترین و قوی ترین اسناد بعد از انقلاب اسلامی یاد کرد و گفت: در هر دانشگاه باید تیمی بر روی این بیانیه کار کنند تا از آن به عنوان سند راهبردی استفاده و راهکارهای اجرایی آن را طراحی کنیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت شاد کردن فضای دانشگاهها اضافه کرد: متاسفانه دانشجویان گروه علوم پزشکی را تک بعدی تربیت می کنیم البته علت تمایل برخی دانشجویان به مهاجرت و ترک کشور، وضعیت بهتر سایر کشورها نیست بلکه بخش زیادی از آن مربط‌ به بی خویشتنی است چون دانشجویان امروز، بزرگان کشور از جمله حافظ، سعدی و حکیم جرجانی را به خوبی نمی شناسند که این پدیده مناسبی نیست.

دکتر نمکی گفت: پزشکان قدیم را حکیم می گفتند چون حکمت، فلسفه، عرفان و موسیقی می دانستند اما امروز انواع تخصص ها و فوق تخصص ها از جمله فوق تخصص انگشت تربیت می کنیم اما این افراد از فرهنگ غنی ایران شناخت چندان مناسبی ندارند که نیاز به کار فرهنگی و علمی دارد. ممکن است دانشجویان به موسیقی علاقه داشته باشند اما زمینه برای بروز استعدادهای آنها فراهم نیست.

وی با بیان اینکه اگر دانشجویان و فارغ التحصیلان گروه علوم پزشکی به فرهنگ و اقلیم وابستگی نداشته باشند، دچار بی خویشتنی می شوند، افزود: معاونت فرهنگی فقط به فرهنگ دانشجویی پرداخته در حالیکه در تمام مجموعه حوزه سلامت نیاز به کار فرهنگی داریم. بنابراین معاونین فرهنگی در دانشگاه ها باید به زدون فضای افسردگی و شاد کردن محیط دانشگاه ها و فراهم کردن زمینه برای بروز استعدادهای غیرعلمی نیز بپردازند.

وزیر بهداشت در پایان یادآور شد: در حوزه پرستاری جذب 9500 نیروی پرستاری که برای سال 98 ضروری و لازم است، زمینه ها فراهم شده و در سال 99 نیز به همین مقدار نیرو نیاز است که اقدامات لازم برای آن انجام خواهد شد./

عكس هاي مرتبط :

آرشیو
نسخه قابل چاپ
لینک های مفید
اعلانات