1397/12/17 جمعه
بخش دیالیز بیمارستان امام جعفرصادق (غ)
معرفی بخش دیالیز بیمارستان امام جعفر صادق(ع)

از سال 1393 عملیات احداث بخش دیالیز، CCU و  ICU شروع شد و در اول دیماه 1394 بخش دیالیز ، ICU و CCU با کمک خیر مرحوم جناب آقای علایی افتتاح گردید. بخش دیالیز ابتدا با 10 تخت فعال در شیفت کاری صبح و پذیرش 10 بیمار فعالیت خود را شروع کرد . از فروردین 1395 شیفت عصر به بخش دیالیز اضافه گردید.

در فروردین 1396 شیفت شب هم برای دیالیز بیماران اورژانسی فعال شد.در آبان ماه 1397 تعدا تخت های فعال بخش به 12 تخت ارتقا یافت و پذیرش بیماران به 70 نفر در روز افزایش پیدا کرد.

در حال حاضر  حدود 800 بیمار به طور میانگین ماهیانه در بخش دیالیز خدمات همودیالیز دریافت می کنند.

بخش دیالیز بیمارستان امام جعفر صادق(ع) دارای یک سالن بزرگ برای 11 تخت آنتی ژن منفی و یک اتاق مجزا برای 1 تخت آنتی ژن مثبت می باشد و کلیه امکانات رفاهی، سرمایشی ،گرمایشی ،آب سردکن ،یخچال ،تلویزیون،اتاق رختکن،اتاق پزشک و...می باشد..
بخش دیالیز دارای یک پزشک نفرولوژیست (فوق تخصص بیماری های کلیه) می باشد.پرسنل بخش همودیالیز عبارتند از:سرپرستار، 7 پرستار دیالیز، 2 نفر کمک بهیار، یک نفر منشی و دو نفر خدمات.
نحوه پذیرش بیماران:
بیماران با در دست داشتن برگه معرفی نامه از پزشک معالج با مشخص بودن نوع آنتی ژن مثبت یا منفی به این مرکز مراجعه کرده، توسط پزشک نفرولوژیست ویزیت میگردند با صدور دستور دیالیز به صورت سرپایی مراجعه و تحت همودیالیز قرار می گیرند ممکن است نوبت بیماران روزهای زوج یا فرد باشد.
بیمار با ورود به بخش ابتدا با پرستارخود و بخش آشنا می شود سپس توزین شده و میزان اضافه وزن بیماران تعیین می گردد و برحسب نوع آنتی ژن مثبت یا منفی بر روی تختی که از قبل تعیین شده قرارمی گیرد و علایم حیاتی وی کنترل می گردد. شالدون یا فیستول از نظر کارایی چک می شود و پس از آماده شدن دستگاه (گذراندن مراحل شستشو، تست و پرایم ) شریان و ورید بیمار گرفته می شود و بیمار به دستگاه وصل می شود.در حین دیالیز پرستار محل فیستول و کاتتر را کنترل و هر یک ساعت علائم حیاتی بیمار را چک می کند.بعد از اتمام دیالیز محل فیستول از نظر خونریزی کنترل و پانسمان و در صورت داشتن کاتتر موقت و دائم ناحیه کاتتر شستشو، ضد عفونی و پانسمان می گردد علائم حیاتی بیمار کنترل و بیمار مجددا توزین و مرخص می گردد. بعد از اتمام دیالیز، شستشوی کامل دستگاه صورت می گیرد.کتابچه های آموزشی در اختیار بیمار قرار داده می شود .برنامه کاری بخش دیالیز هر روز از ساعت ٧ صبح آغاز و در ساعت 22به پایان می رسد.در صورت دیالیز اورژانسی غیر از زمان شیفت کاری دیالیز و جمعه پرستار آنکال بخش طبق برنامه آنکالی از قبل تعیین شده جهت دیالیز بیمار با اطلاع سوپروایزر و پزشک آنکال دیالیز در بخش حضور می یابد.

تلفن بخش:02644210923 داخلی155

مراجعین محترم می توانند جهت نوبت دهی نفرولوژی درمانگاه بیمارستان از طریق مراجعه غیرحضوری به سامانه نوبت دهی اینتر نتی درمانگاه پنج شنبه هر هفته ساعت 11 صبح  با مراجعه به لینک زیراقدام نمایند:
عكس هاي مرتبط :

آرشیو
نسخه قابل چاپ
لینک های مفید
اعلانات