• ساعت : ۱۳:۳۷:۲۳
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۱/۱۸ 
اعلام وضعیت بیماری كرونا در البرز
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز از آخرین وضعیت شیوع کرونا ویروس در این استان و شرایط کنترل و مهار آن می‌گوید.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز، ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه استان که در دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد با بیان اینکه میانگین مراجعه روزانه  به بیمارستان‌ها 600 تا هزار نفر بوده   افزود: امروز شیب ابتلا به یبماری ملایم تر شده است و تعداد مراجعین به 400 نفر کاهش یافته است.

دکتر کریم، در حال حاضر تعداد بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌های استان البرز 430 نفر شمارش شده در حالیکه پیش از میانگین بستری بیماران 505 نفر بوده است و در این رابطه نیز با کاهش آمار روبه رو هستیم.

 دکتر کریم گفت: روزهای نخست متوسط سن مبتلایان به بیماری کرونا ۵۰ سال به بالا بود اما آمار امروز نشان می‌دهند این روزها بیشتر مبتلایان سنی بالای ۶۰ سال دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز ضمن اشاره به تلاش‌های بی وقفه کادر بهداشت و درمان، گفت: بسیاری از گروه‌های مردمی و اقشار مختلف جامعه از هر طیف و رنگ سیاسی و مذهبی به کمک جامعه پزشکی و خط مقدم مبارزه با کرونا آمدند که قدردان زحمات آن‌ها نیز هستیم.

وی در رابطه با شرایط ابتلای پرستاران و پزشکان به کرونا ویروس، اضافه کرد: استفاده از امکانات پزشکی و رعایت نکات بهداشتی موجب شده است تا تعداد محدودی از کادر درمان در حین انجام خدمت به این ویروس مبتلا شوند؛ خوشبختانه هیچ مورد فوتی در کادر بهداشت و درمان استان البرز بر اثر ابتلا به کرونا ثبت نشده است.

دکتر کریم امکانات درمانی استان را مناسب ارزیابی کرد و گفت: بحرانی در مورد تخت‌های آی سی یو نداشتیم و شرایط برای ارائه خدمات درمانی به بیماران مناسب است.

وی ضمن با تقدیر و تشکر از همراهی شبانه روزی و بدون تعطیلی رسانه در حوزه پیشگیری و مبارزه با ویروس کرونا، اظهار داشت: در مرحله نخست مقابله با ویروس کرونا سه پایه اساسی وجود داشت.

وی یکی از این پایه ها را مردم عنوان کرد و افزود: مردم در این همینه همراهی و همکاری بسیار خوبی را در استان البرز بویژه در دو هفته اخیر داشتند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز،عنوان کرد: ستاد استانی مبارزه با کرونا دومین پایه اساسی این مرحله بود که با همراهی و همیاری تمام ارگان‌ها و نهادهای ذیربط همراه بودیم و جلسات مستمری انجام شد و تصمیمات مهمی نیز در مقابله با کرونا اتخاذ شد.

دکتر کریم با اشاره به اینکه روزهای سختی را سپری کردیم، بیان کرد: از تلاش برای کشف محتکرین تا افزایش تولید ملزومات مورد نیاز بهداشتی کارهای خوبی بود که توسط نهادهای مختلف صورت گرفت.

وی با بیان اینکه دیگر پایه اساسی که به مدیریت این بحران منجر شد، معاونان، روسای بیمارستان‌ها و پرسنل ما در دانشگاه علوم پزشکی بودند که مانند یک سرباز جنگی فعالیت کردند، تصریح کرد: با تلاش این افراد اکنون 75 درصد مردم استان البرز غربالگری شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز، گفت: در هر بحران اصلی‌ترین مولفه انسجام است، عدم انسجام منجر به تصمیمات اشتباه  می‌شود.

دکتر کریم  با اشاره به اینکه تمامی فعالیت‌ها با یک هدف واحد که آن نیز حفظ جان و سلامتی مردم است انجام شد، خاطر نشان کرد: در استان البرز که پیش بینی می‌شد این بحران وضعیت قرمز داشته باشد میزان مرگ و میر از آن چیزی که پیش بینی می‌شد بسیار کمتر بود.

وی در خصوص تاثیر غربالگری در مراجعات مردم به مراکز درمانی،افزود: در ابتدای مراجعات افراد به مراکز درمانی در البرز بیش از هزار نفر بود که این مسئله بسیار نگران کننده بود که افراد در بیمارستان مبتلا شوند، اما با اجرای طرح غربالگری این میزان به 600 نفر کاهش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز  افزود تاکنون بحران تخت آی سی یو و ویژه در استان نداشته ایم

دکتر کریم با اشاره به تصمیماتی که روز گذشته توسط رئیس جمهور برای فعال شدن ادارات و واحدهای اقتصادی و صنفی اعلام شد، خاطرنشان کرد: امروز هنر دولتمردان در مواجه با این ویروس این است که بتوانند با تصمیم گیری مناسب توازنی ایجاد کنند که در کنار مدیریت ویروس، ضربه کمتری به اقتصاد کشور نیز وارد شود.

وی با بیان اینکه باید در کنترل و مدیریت این بیماری دقت بیشتری شود، خاطرنشان کرد: باید دو موضوع مهم آموزش و فاصله گذاری اجتماعی را با قدرت و جدیت بیشتری دنبال کنیم، بدترین چیز در این موقعیت عادی سازی این بیماری برای مردم است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه شواهد بیانگر این است که تابستان و گرما میتواند به ما در کنترل این ویروس کمک کند، عنوان کرد: شیوع کم بیماری در استان‌های جنوبی و گرم کشور بیانگر این است که گرما می‌تواند در کاهش این بیماری کمک کننده باشد.

کریم اظهار داشت:  تمام ارگان ها ، دستگاه ها ، حراست و بازرسین ادارات، اصناف، مراکز تجاری و کارخانه ها باید برای عدم گسترش و شیوع این بیماری در محیط کاری خود تلاش کنند.

وی با بیان اینکه اجازه نمی‌دهیم ادارات محلی برای شیوع کرونا  و خطر باشد افزود: حساسیت‌ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و نکات بهداشتی به واسطه این عادی سازی، کاری باید 10 برابر افزایش پیدا کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز با بیان اینکه وسایل حمل و نقل عمومی را یکی از ناقل‌ترین مکان‌ها برای این ویروس دانست و عنوان کرد: در این راستا باید ضد عفونی به صورت مداوم انجام شود.

دکتر کریم در خصوص اعطای تشویقی به پرسنل درگیر در مبارزه با ویروس کرونا، تصریح کرد: پیش از عید یک مرحله تشویقی و در هفته آینده نیز مرحله دوم تشویقی برای اعضای کادر درمان و پرسنل درگیر مستقیم در مبارزه با ویروس کرونا پرداخت می‌شود.

 

امتیاز :  ۴.۰۰ |  مجموع :  ۲

برچسب ها

    V5.4.0.0