چهارشنبه, 7 خرداد 1399
  • ساعت : ۱۲:۱۷:۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۸/۰۸/۱۳ 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز خبر داد ؛
كمبود ۳۰ پایگاه عملیاتی اورژانس در البرز
رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز گفت: ناوگان اورژانس البرز با ۵۶ پایگاه، ۶۱ آمبولانس فعال، دو دستگاه اتوبوس آمبولانس، ۴ دستگاه موتورلانس و یک فروند بالگرد فعال می‌باشد.

دکتر حسین کریم رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به شرایط ویژه‌ی استان البرز با راه‌های مواصلاتی و بزرگراه تهران- کرج اظهار داشت: اورژانس البرز نسبت به شاخص کشوری هنوز ۳۰ پایگاه عملیاتی دیگر نیاز دارد.

او افزود: تماس‌هایی که با مرکز فوریت‌های استان گرفته می شود به طور میانگین بالغ بر ۱۵۰۰ تماس در شبانه روز بوده و نزدیک به ۵۵ درصد به مشاوره و راهنمایی مردم، ۳۰ درصد منجر به اعزام آمبولانس و انجام ماموریت شده که  متاسفانه ۱۵ درصد مزاحمت‌های تلفنی و تماس‌های غیر مرتبط می‌باشد.


 رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرز با اشاره به اقدامات توسعه‌ای که در ناوگان اورژانس البرز صورت گرفته است تصریح کرد: با توجه به کمبود‌های موجود متوسط زمان رسیدن اورژانس به محل حادثه در عملیات‌های کلان شهر، شهر و جاده‌ای کاهش محسوسی داشته و برای رسیدن به زمان استاندارد نیاز به ساخت پایگاه‌های جدید و مساعدت دستگاه‌هایی همچون فرمانداری‌ها، شهرداری‌ها، شورا‌ها جهت فراهم کردن زیر ساخت‌های لازم از جمله تامین اعتبار، تخصیص زمین و نیز اختصاص خطوط ویژه عبور خودرو‌های امدادی در مسیر‌های پرترافیک شهر‌ها و جاده‌ها هستیم.


این مقام مسئول بر ایجاد پد بالگرد استاندارد در محل‌های پر حادثه و استراتژیک نقاط شهری و جاده‌ای در استان تاکید کرد و افزود: با توجه به افتتاح پایگاه اورژانس هوایی در استان البرز که یکی از سه پایگاه فعال اورژانس هوایی در سطح کشور با بیش از ۵۰۰ عملیات پروازی می‌باشد، ۶۰ نقطه جهت احداث پد فرود بالگرد در نقاط حادثه خیز و یا دور از مراکز درمانی در استان شناسایی شده که پیگیری ساخت و بهره برداری از ۵ پد بالگرد اورژانس هوایی با همکاری بین بخشی ازجمله شهرداری کرج انجام شده است که البته نیاز است نسبت به تامین و احداث پد بالگرد در شهر‌ها و جاده‌ها اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم تا در مواقع بحران بتوانیم از این امکان ویژه استان بیشترین بهره برداری را داشته باشیم.


او عدم وجود فضای اختصاصی جهت پایگاه اورژانس هوایی مستقل و آشیانه بالگرد را از دیگر مشکلات امداد هوایی در البرز دانست و گفت:  درصدد هستیم با همکاری دستگاه‌های مسئول در اینده نزدیک نسبت به ساخت و بهره برداری پایگاه اورژانس هوایی مستقل اقدام کنیم .


رئیس دانشگاه علوم پزشکی البرزافزود : در حالیکه طی دو سال گذشته تعداد ۳۰ دستگاه آمبولانس جدید به ناوگان اورژانس البرز اختصاص یافته است، همچنان برای رسیدن به شاخص‌های کشوری نیاز به اضافه کردن بهسازی و نوسازی آمبولانس‌های موجود وجود داریم.

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.4.0.0